Nieuws Buitenland
HERH: Werkgevers NL terughoudender voor KW4 '10 dan KW3 - Manpower
Dinsdag 7 september 2010 06:59 (Herhaling van maandagnacht gepubliceerd bericht)Door Andre Sterk
Van DOW JONES NIEUWSDIENST
AMSTERDAM (Dow Jones)--Nederlandse werkgevers zijn duidelijk voorzichtiger over de werkgelegenheidsvooruitzichten voor het vierde kwartaal van 2010 dan over die voor het derde kwartaal, zo blijkt uit de resultaten van het Manpower Employment Outlook Survey die dinsdag zijn vrijgegeven.
Het voorspellende nettowerkgelegenheidscijfer bedroeg over derde kwartaal nog +3%, maar nu zijn de verwachtingen van Nederlandse werkgevers voor het komende kwartaal minder optimistisch en komt de prognose van de werkgevers uit op een cijfer van +1%, aldus het onderzoek van Manpower.
Het nettowerkgelegenheidscijfer is een voorspellend cijfer voor de arbeidsmarkt en wordt berekend door het percentage werkgevers dat denkt in het volgende kwartaal hun personeelsbestand te reduceren, af te trekken van het percentage werkgevers dat verwacht het eigen personeelsbestand uit te breiden. Deze berekening wordt gecorrigeerd voor seizoensinvloeden. Het resultaat is het nettowerkgelegenheidscijfer.
Een positief nettowerkgelegenheidscijfer geeft aan dat het aantal werkgevers met een positieve kijk op de toekomstige ontwikkelingen van hun medewerkersbestand, groter is dan het aantal werkgevers dat werknemers verwacht af te stoten. Het nettowerkgelegenheidscijfer is dan ook een indicator van de stemming op de arbeidsmarkt.
Hoewel het aantal werkgevers dat verwacht medewerkers aan te trekken nog net het aantal overstijgt dat verwacht personeel af te stoten, duidt dit duidelijk op een meer terughoudende opstelling dan in het derde kwartaal.
Haiko van der Pol, directeur Marketing & Communicatie van Manpower Nederland zegt dat de verwachtingen voor het vierde kwartaal rustig zijn, hetgeen erop duidt dat werkgevers voorzichtig zijn met het aannemen van personeel op dit moment. "Mogelijk vindt dit zijn oorzaak in de onzekerheid over de duurzaamheid van het recente economisch herstel," aldus Van der Pol.
Werkgevers in drie van de vier regio's rapporteren een daling ten opzichte van het vorige kwartaal. De enige prognose die is verbeterd ten opzichte van het derde kwartaal van 2010 is die voor het oosten van het land, waar werkgevers het hoogste regionale nettowerkgelegenheidscijfer voor het vierde kwartaal van 2010 rapporteren: +7% tegen +6% voor het derde kwartaal van dit jaar. Voor het westen bedraagt de outlook +2% tegen +4%. In het zuiden rapporteren de werkgevers onzekere vooruitzichten met een cijfer van 0% tegen +3% een kwartaal eerder. Ten slotte rapporteren de werkgevers in het noorden het enige negatieve werkgelegenheidscijfer: -4% vergeleken met -2% over het derde kwartaal van 2010.
In zes van de negen onderzochte sectoren zijn werkgevers van plan om nieuwe mensen aan te nemen, maar in slechts vier sectoren wordt een verbetering gerapporteerd ten opzichte van het vorige kwartaal. De meest uitgesproken verbetering doet zich opvallend genoeg voor in de bouwsector: +4%.
"Gezien de sombere geluiden uit de woningbouw, is deze positieve trend vermoedelijk te danken aan andere delen uit deze sector, zoals de weg- en waterbouw", aldus Van der Pol.
Het meest positief zijn de verwachtingen van de werkgevers in de sector transport, opslag en communicatie met een outlook van +9%. Dat cijfer betekent een verbetering van drie procentpunten ten opzichte van het vorige kwartaal en een verbetering van 17 procentpunten ten opzichte van hetzelfde kwartaal vorig jaar.
Uit de resultaten van de Manpower-enquete buiten Nederland blijkt dat werkgevers in 28 van de 36 landen en regio's positieve werkgelegenheidsverwachtingen hebben voor het vierde kwartaal. In vijf landen wordt een negatief werkgelegenheidscijfer gerapporteerd, een verbetering ten opzichte van vorig jaar, toen twaalf landen negatieve verwachtingen rapporteerden.
Wereldwijd verwachten werkgevers in 32 landen en regio's een stijging van het werkgelegenheidscijfer ten opzichte van het vierde kwartaal van 2009. De vooruitzichten zijn het meest positief in China, Taiwan, India en Brazilie.
De verwachtingen van de Chinese, Zwitserse en Taiwanese werkgevers zijn zelfs het hoogst ooit door Manpower gemeten.
De minst positieve werkgelegenheidsplannen voor het komende kwartaal worden gerapporteerd in Griekenland, Italie, Tsjechie, Spanje en Ierland.
In de 18 onderzochte landen in Europa, het Midden-Oosten en Afrika (EMEA) zijn de werkgelegenheidsverwachtingen voor het vierde kwartaal gemengd en dat was ook al het geval in het derde kwartaal.
De Manpower Arbeidsmarktbarometer wordt elk kwartaal bepaald door de verwachtingen van werkgevers te meten over een toename of afname in hun personele bezetting, voor het aankomende kwartaal. Grondslag voor de arbeidsmarktbarometer zijn interviews met ruim 61.000 publieke en private werkgevers wereldwijd. In Nederland betreft het ruim 750 werkgevers.
Door Andre Sterk; Dow Jones Nieuwsdienst; +31-20-5715201; andre.sterk@dowjones.com
-0-
Reacties
-
Nog geen reacties gegeven
Abonnementen
- Abonneer mij op het dagelijkse gratis beurs.nl update met ieder uur het laatste beursnieuws
- Abonneer mij op het maandelijkse gratis beurs.nl review met een overzicht van de afgelopen maand
- Lees de nieuwste editie van Beleggers Belangen (inkijk exemplaar)
- Abonneer mij op het beleggersweekblad Beleggers Belangen
- Download de beurs iPhone applicatie
Beurs RSS Feed
Het laatste nieuws als eerste ontvangen kan dankzij de beurs.nl RSS Feed
Altijd op de hoogte zijn?
- beurs.nl update
Ontvang iedere dag op bet gewenste tijdstip het laatste nieuws in uw mailbox
- beurs.nl review rss
Word lid van onze maandelijkse nieuwsbrief




