Advies en analyse

Val euro biedt kansen

Donderdag 29 april 2010 10:17

Na een top tegen de Amerikaanse dollar in november 2009 is de euro ruim 10% goedkoper geworden. Daarmee is hij trouwens nog steeds overgewaardeerd.

Op basis van de koers van 16 maart (1.3764) was de euro op basis van de befaamde hamburgerindex van de Britse Economist zo'n 30 procent overgewaardeerd ten opzichte van het groene biljet en moest van de belangrijke valuta's alleen de Noorse kroon en de Zwitserse frank voorlaten.

De opmars van de euro in 2009 had veel te maken met overdreven pessimisme over de houdbaarheid van de Amerikaanse overheidsfinanciën. Het schuldenprobleem van de Verenigde Staten is inderdaad niet mis, maar basisprojecties van het IMF wijzen uit dat Euroland in hetzelfde schuitje zit.

Weliswaar is het overheidstekort in 2010 voor de Verenigde Staten met 11% fors hoger dan het gemiddelde voor Euroland van 7%, maar Euroland start met een hogere schuldquote.

Wat betreft inflatiebeeld ontlopen beide blokken elkaar niet veel. Wel hebben de Verenigde Staten nog steeds een fors, maar afgenomen tekort op de lopende rekening, terwijl Euroland quitte speelt.

Het korterenteverschil is dankzij de wat conservatiever opererende Europese Centrale Bank in het voordeel van de euro. Alles bij elkaar genomen zou je zeggen dat de 'fundamentals' in de richting van een wat sterkere euro wijzen, waarbij het niet nodig is tot euforie te vervallen.

Het Eurolandgemiddelde is niet zo slecht, maar helaas zijn er negatieve uitschieters. De meer dan verdubbeling van de omvang van het Griekse overheidstekort, dat toch al de hoogste schuldquote van de Europese Unie heeft, veroorzaakte een vertrouwenscrisis.

De Europese Unie reageerde aarzelend en reactief. Uiteindelijk is het met een weinig genereuze ad hoc regeling voor Griekenland voor de dag gekomen, waarmee markten nog niet overtuigd zijn van de houdbaarheid van de Griekse overheidsfinanciën voor de langere termijn.

Bovendien spelen de structurele problemen in Griekenland (relatief geringe belastingbasis, geleidelijk verslechterde concurrentiepositie, slecht gedekte pensioenen, hoge overheidstekorten en/of -schulden) in mindere mate ook voor andere Zuid-Europese economieën.

De ad hoc regeling voor Griekenland is betrekkelijk eenvoudig te financieren, maar hoe groot is de bereidheid indien bijvoorbeeld Spanje in problemen raakt?

Er is nog geen operationeel Europabreed vangnet en een regeling naar analogie van de Griekse ad hoc regeling schiet tekort als regionaal herverdelingsmechanisme wat een monetaire unie volgens de boekjes nodig heeft om op lange termijn levensvatbaar te zijn.

De euro is hierdoor wat onder druk komen te staan, zeker nu macro-economische cijfers uit de Verenigde Staten de laatste tijd verrassend sterk zijn.

Het voordeel van de zwakkere euro is dat het de exportgeoriënteerde Duitse economie helpt de vaart erin te houden. In april steeg de meest betrouwbare indicator voor de grootste economie in Eruoland, het ifo-Geschäftslklima naar het hoogste niveau in twee jaar.

De Griekse problemen zijn dus een verkapte zegen voor de Europese industrie. En wat betekent dit alles voor beleggers?

Kort gezegd: onderweeg Eurolandaandelen in een wereldwijde aandelenportefeuille, maar denk binnen Euroland vooral aan exporteurs!

Door Léon Cornelissen, strateeg bij Robeco
29 april 2010

bron: Beleggers belangen

Laatste reacties op dit bericht

  • Nog geen reacties gegeven

 

 
 



Beleggers Belangen Week 20

 

 

 

 

Altijd op de hoogte zijn?