Advies en analyse

Amerikaanse en Europese dogs

Maandag 2 januari 2012 12:33

De Dogs of the Dow is in de Verenigde Staten een bekende strategie, waarvoor ook in Europa de belangstelling groeit. In 2011 presteerden de dividendaandelen beter dan het beursgemiddelde. Welke aandelen uit de Dow Jones of de €uro STOXX 50 lopen nu te koop met het hoogste dividendrendement?

Bij de Dogs of the Dow gaat het om de aandelen die aan het einde van het jaar het hoogste dividendrendement bieden. Op basis van het uitgekeerde dividend van het afgelopen jaar en de slotkoersen van 31 december rangschikt u de 30 aandelen uit de Dow Jones op hun dividendrendement. Vervolgens koopt u de tien aandelen met het hoogste dividendrendement voor gelijkwaardige bedragen en houdt u ze een jaar lang aan.

Die aanpak levert uiteindelijk telkens een selectie aandelen op die het jaar voordien achterop geraakt zijn. Want hoe lager de koers, hoe hoger het dividendrendement. De onderliggende gedachte hierbij is dat die aandelen een inhaalslag zullen maken, waardoor zij een beter dan gemiddeld rendement zullen behalen.

Verborgen kracht
De theorie van de Dogs of the Dow valt op door zijn eenvoud. Van te voren staat vast op welke datum de aandelen met het hoogste dividendrendement worden gekocht en nog belangrijker wanneer zij verkocht dienen te worden. Die mechanische aanpak neemt beleggers de moeilijkste beleggingsbeslissing uit handen en elimineert het verkoopprobleem.

De kracht van de Dogs of the Dow zit hem ook in de aard van het dividend. In de Verenigde Staten leeft onder bedrijven het gebruik om het dividend koste wat het kost niet te korten en aangezien de Dow Jones uit gerenommeerde bedrijven bestaat die veelal een stabiel dividend betalen, is de kans klein dat zij hierop concessies zullen doen als het economisch even tegenzit. In het verleden hebben zij immers bewezen dat zij moeilijke tijden het hoofd kunnen bieden.

Dat neemt niet weg dat in 2008 als gevolg van de kredietcrisis het dividend van bankbedrijf Citigroup en autofabrikant General Motors geschrapt werd, waarna hun beurskoersen nog harder daalden. Net als voor de meeste aandelenbeleggers was 2008 voor de dividendstrategie een rampjaar. Inclusief dividend bedroeg de schade in 2008 36,6 procent groot versus een verlies van 31,9 procent voor de Dow Jones.

Niettemin bezitten de Dogs of the Dow over een mooie staat van dienst. De dividendstrategie behaalde (exclusief transactiekosten, maar inclusief dividend) tussen 1957 en 2010 een gemiddeld rendement van 12,7 procent per jaar terwijl het jaargemiddelde van de Dow Jones inclusief dividend 10,1 procent bedraagt.

Vorig jaar
Ook 2011 was een goed jaar voor de Dog of the Dow. Het totaalrendement bedroeg 16,7 procent. Dit is ruim het dubbele van de index dat vorig jaar inclusief dividend 8,4 procent aandikte.

De laatste jaren wordt de onderliggende techniek van de Dogs of the Dow steeds meer toegepast met Europese aandelen. Bijvoorbeeld aan hand van de €uro STOXX 50. Vorig jaar had de dividendstrategie weliswaar in 7,7 procent verlies geresulteerd, maar dat is wel pakweg de helft minder dan Europese hoofdindex die in 2011 tegen een verlies van 14,1 procent aankijkt.

De selecties van 2012
Dit jaar bestaat de Dogs van de Dow uit AT&T, Verizon, Merck & Co, Pfizer, Du Pont, Johnson & Johnson, General Electric, Intel, Kraft Foods en Procter & Gamble. Ten opzichte van 2011 verandert er weinig. Enkel McDonalds en Chevron moesten hun plaatsen afstaan aan General Electric en Procter & Gamble.

De Europese lijst bestaat uit RWE (D), France Telecom (F), Telefonica (E), Nokia (SF), E.ON (D), Enel (I), Vivendi (F), Deutsche Telekom (D), GDF Suez (F) en Telecom Italia (I). Dat betekent ENI (I), Sanofi (F) en Total (F) het veld voor GDF Suez, Nokia en Telecom Italia hebben geruimd.

Ingeprijsd
Marktstrategen verwachten dat 2012 wederom een moeilijk beursjaar wordt waardoor aandelen met een aantrekkelijk dividend het opnieuw goed zouden moeten doen.

De kans dat in de Dogs of the Dow ook dit jaar fors beter dan de markt zullen presteren is echter klein. Met uitzondering van Du Pont en de nieuwkomers General Electric en Procter & Gamble hebben zij in 2011 al een forse stijging achter de rug. Een teken dat er al veel goed nieuws in de koersen zit.

Beleggers in Europese aandelen daarentegen hopen dat al het slechte nieuws al ingeprijsd is, waardoor de Dogs of Europe in 2012 een goede belegging zullen blijken. Zodra de effectenmarkten in Europa aantrekken, zijn de gedaalde koersen in combinatie met het hoge dividendrendement een goede uitgangspositie om verder van het herstel te profiteren.

bron: Beleggers belangen

Laatste reacties op dit bericht

  • Nog geen reacties gegeven

 

 




Beleggers Belangen Week 07

 

 

Altijd op de hoogte zijn?