Beleggingsfondsen
Kwaliteit komt tegen een prijs
Dinsdag 21 februari 2012 14:47De sector Consumer Staples – basisconsumptiegoederen – wordt bevolkt door veel van de mooiste dividendaandelen. De tijd dat die tegen een stevige discount gekocht konden worden, ligt inmiddels ver achter ons. Met name 2011 was een uistekend jaar voor veel producenten van levensmiddelen, schoonmaakmiddelen, tabak en (fris)dranken.
Dankzij een zoektocht naar aandelen met een aantrekkelijk en veilig dividend was er sprake van een aanzienlijke outperformance voor de sector Consumer Staples, met soms stevige waarderingen als gevolg. Maar er zijn nauwelijks defensieve sectoren die beleggers een hoger en betrouwbaar dividend bieden.
DEFENSIEVE AANVULLING
Daarom is het ook niet vreemd dat de gemiddelde k/w van Vanguard Consumer Staples (ticker: VDC) ruim 16 bedraagt. Het fonds belegt in volwassen bedrijven met stabiele cashflows, waarvoor geldt dat de producten ook in een slecht economisch klimaat gekocht blijven worden door consumenten. Daarmee vormt Vanguard Consumer Staples een prima defensieve aanvulling voor een brede beleggingsportefeuille, met een aantrekkelijk en vooral stabiel dividend.
Voor wie op zoek is naar flinke koerswinsten is deze ETF, die momenteel tegen de hoogste jaarkoers noteert, dan ook minder geschikt. In het zeer slechte beursjaar 2008 verloor VDC 'slechts' 16,7%, gevolgd door fraaie koerswinsten van 16,5%, 14,6% en 13,6% in de drie daarop volgende jaren. In 2012 staat er vooralsnog een miniem plusje op het bord, wat vooral te danken is aan de draai van beleggers van veel defensieve uitblinkers naar meer cyclische achterblijvers.
In Nederland zien we dat bijvoorbeeld met Unilever, dat na een sterk 2011, waarin het een van de weinige stijgers was, dit jaar tot de weinige verliezers behoort. Eenzelfde beeld zien we in de Verenigde Staten, waar bijvoorbeeld Procter & Gamble en Coca-Cola bij de drie slechtst presterende fondsen in de Dow horen in 2012. Pepsico verloor dit jaar ook al 4%.
Bij deze in begin 2004 voor $50 per aandeel geïntroduceerde ETF, die nu goed is voor bijna $1 mrd aan belegd vermogen, zijn de tien grootste posities (zie onder) goed voor 64% van de portefeuille. De top-10 bestaat hoofdzakelijk uit zeer betrouwbare dividendbetalers, met een meestal uitstekend trackrecord van vele tientallen opeenvolgende jaarlijkse dividendverhogingen. Zo verhoogt Procter & Gamble inmiddels al 55 jaar op rij het dividend en scoren ook top-10 posities Coca-Cola (49 jaar), Colgate-Palmolive (48 jaar), Altria (43 jaar) en Pepsico (39 jaar) hier goed.
Wanneer we dieper in de ongeveer 110 aandelen tellende portefeuille kijken, zien we veel bekende namen, waaronder een flink aantal Dividend Aristocrats (bedrijven die hun dividend minstens 25 jaar op rij verhoogden). Ook zijn de grootste Amerikaanse apothekersketens, Walgreen en CVS Caremark, opgenomen in de portefeuille, net als een groot aantal (nog) kleine pareltjes.
De hoofdzakelijk uit kwaliteitsaandelen samengestelde portefeuille biedt een steeds verder groeiend dividend en is met een huidig dividendrendement van 2,4% met name voor de langere termijn interessant voor beleggers die op zoek zijn naar extra inkomen. Eén keer per jaar wordt er – eind december – een (jaarlijks groeiend) dividend uitgekeerd. Met een expense ratio van 0,19% behoort VDC bovendien tot de goedkoopste ETF's op de markt.
CONCLUSIE
Via één ETF kan belegd worden in vrijwel alle solide Amerikaanse aandelen uit de defensieve sector Consumer Staples. Tegenover een geringer opwaarts potentieel staat vooral een ruime outperformance in slechte beursjaren. Het dividend (2,4%) is aantrekkelijk en zal normaal gesproken steeds verder oplopen.
Tekst: Menno van Hoven, 16 februari 2012
Laatste reacties op dit beleggingsfonds
-
Nog geen reacties gegeven
Abonnementen
- Abonneer mij op het dagelijkse gratis beurs.nl update met ieder uur het laatste beursnieuws
- Abonneer mij op het maandelijkse gratis beurs.nl review met een overzicht van de afgelopen maand
- Lees de nieuwste editie van Beleggers Belangen (inkijk exemplaar)
- Abonneer mij op het beleggersweekblad Beleggers Belangen
- Download de beurs iPhone applicatie
![]() ![]() |
![]() |
Altijd op de hoogte zijn?
- beurs.nl update
Ontvang iedere dag op bet gewenste tijdstip het laatste nieuws in uw mailbox
- beurs.nl review rss
Word lid van onze maandelijkse nieuwsbrief








