Expert Opinie
AEX bereikt nieuw intraday hoogtepunt 2009
Harm van Wijk | Vrijdag 18 december 2009 11:08De AEX bereikte donderdag middels een intraday high van 329,06 punten een nieuw hoogtepunt voor dit jaar. Toch wist de AEX-index dit niveau niet vast te houden en sloot zelfs met een verlies van een half procent op 326,68 punten. De AEX zette deze week de stijgende trend sinds maart overtuigend voort. Voor de korte termijn is de meest recente bodem rond 311 punten belangrijk, want een doorbraak van deze steungrens zal het beeld doen verzwakken. De index heeft een aanzet gegeven voor een eindejaarsrally, maar krijgt vooralsnog niet veel bijval van andere Europese indices. Alleen de DAX en de Zwitserse SMI hebben, net als de AEX, het jaarrecord aangescherpt. De Japanse yen en de Amerikaanse dollar winnen terrein tegenover de euro. Dit kan erop duiden dat carry-trades (moeten) worden teruggedraaid. Dit kan dan voor verkoopdruk zorgen op de aandelenmarkten, zoals we vorig jaar hebben meegemaakt.

Société Générale heeft het koersdoel voor Philips verhoogd van € 19 naar € 20 vanwege extra kostenbesparingen. Deze zullen in het vierde kwartaal van dit jaar een positief effect hebben van € 280 miljoen op de bedrijfsresultaten. Het advies blijft gehandhaafd op ‘hold’.
De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) vreest dat de nieuwe kapitaaleisen die het Basel-comité van de Bank for International Settlements (BIS) wil instellen, de banksector miljarden kan kosten en het economisch herstel kan afremmen. Volgens een woordvoerder van de NVB kunnen de nieuwe regels ertoe leiden dat de Nederlandse banksector voor miljarden aan voorzieningen moeten nemen. Onderdeel van de voorstellen is de introductie van een leverage ratio, die moet voorkomen dat het risico van banken te hoog oploopt. Tevens wil het Basel-comité dat banken in goede tijden hun kapitaalbuffers versterken, zodat hierop kan worden teruggevallen in periodes van stress.
Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is de Nederlandse werkloosheid in de periode van september tot en met november gestegen tot 412.000. Dat betekent een stijging van 9000 ten opzichte van de voorgaande drie maanden. Van de beroepsbevolking zit nu 5,2% werkeloos thuis. Vorig jaar bedroeg het percentage dat tussen twee banen in zat 3,6. Uit cijfers van uitkeringsfabriek UWV blijkt dat het aantal niet-werkende werkzoekenden in november op jaarbasis met niet minder dan 22% is gestegen.
De euro/dollar bereikte donderdag het laagste niveau sinds september: $ 1,43. De munt lijdt vooral onder de lagere kredietrating die Griekenland kreeg opgeplakt. Na Fitch heeft nu ook Standard & Poor’s de kredietwaardigheid verlaagd in verband met een begrotingstekort dat is opgelopen tot 13% en een staatsschuld van 121% van het BNP. Moody’s waarschuwt voor een somber 2010. Naast tumultueuze tijden voor bijvoorbeeld Dubai, Griekenland en Spanje zullen meer landen meer rente moeten vergoeden om voldoende geld aan te kunnen blijven trekken.
Het aantal Amerikanen dat voor het eerst een werkloosheidsuitkering heeft aangevraagd, is vorige week met 7000 toegenomen tot 480.000. De leading indicators stegen voor de achtste sequentiële maand. In november werd een stijging van 0,9% opgetekend versus een toename van 0,3% in oktober.
De AEX is er gisteren in geslaagd het jaarrecord aan te scherpen. De AEX steeg deze week voornamelijk dankzij indexzwaargewichten ArcelorMittal, ING en Unilever. Voor een breder gedragen stijging, zullen diverse (kleinere) fondsen dit beeld nog moeten bevestigen. We zien daarnaast graag dat het jaarrecord van de AEX-index bijval krijgt van andere Europese indices. De Duitse DAX-index heeft inmiddels wel zijn steun aan de AEX betuigd. Zolang de stijgende steunlijn sinds maart, alsmede de steunzone rond 296 punten intact is, handhaaft BeursBulletin een positieve visie op de AEX-index.
Met vriendelijke groet,
www.beursbulletin.nl
www.beleggen.com
Harm van Wijk
De auteur heeft een positie in ArcelorMittal en Philips.
De auteur schrijft in dit weblog op persoonlijke titel. Zijn handelssignalen kunnen op elk moment veranderen. De informatie in dit weblog is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.
Wilt u dit dagcommentaar per e-mail ontvangen? Klik dan op bovenstaande link.
Reacties
-
Nog geen reacties gegeven
Disclaimer
De auteur schrijft deze expert opinie op persoonlijke titel. Zijn handelssignalen kunnen op elk moment veranderen. De informatie in deze expert opinie is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.
Altijd op de hoogte zijn?
- beurs.nl update
Ontvang iedere dag op bet gewenste tijdstip het laatste nieuws in uw mailbox
- beurs.nl review rss
Word lid van onze maandelijkse nieuwsbrief



