Nieuwe producten

Het slijk der aarde

Dinsdag 7 juni 2011 13:22

De Nederlandse overheid stimuleert investeringen waarvan het milieu profiteert. Beleggers die meebetalen aan de installaties van Mestpartners worden door de staat een handje geholpen.

Centrale banken ontmoedigen het sparen. Geld moet rollen. Sparen levert niets op en door de vermogensrendementsheffing gaat uw vermogen zelfs achteruit. Beleggers worden dus de markten opgejaagd en tot relatief grote risico's verleid. Vrijwel alle vermogenscategorieën zijn daardoor nu minimaal weer net zo duur als in 2008.

Wij kunnen niet genoeg benadrukken dat dure aankopen voor lage rendementen zorgen. De grote vraag is dus: wat moet de belegger dan wél met zijn geld doen? In deze rubriek hebben wij al meerdere malen het idee geopperd dat beleggers moeten wachten en pas terug moeten keren naar de markt wanneer de waarderingen naar beneden zijn gekomen.

Als geluk bij dit ongeluk diende zich onlangs een mooie tussentijdse oplossing aan. Investeer uw geld in mest! De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat wij geen idee hebben of hier in de toekomst veel van te verwachten valt, maar voor het moment is het zeker een interessante optie, aangezien de Nederlandse overheid van mening is dat Nederland een mestprobleem heeft en daar wat aan wil doen.

Mestpartners

Om dit mestprobleem beheersbaar te maken heeft de overheid geld over. Mestpartners is een van de bedrijven die technologisch vooroplopen (zie kader). Investeerders die beleggen in Mestpartners mogen gebruikmaken van de MIA (Milieu Investeringsaftrek) en de TWA (Tijdelijke Willekeurige Afschrijving).

Deze afspraken zijn tot stand gekomen met de overheid, de belastingdienst en belastingadviseurs van PwC. Deze zijn dus al officieel goedgekeurd. Als de belegger een inkomen van minstens €80.000 heeft en hij investeert €50.000 in Mestpartners, dan krijgt hij na twee jaar €74.277 van de belastingdienst terug.

Dat klinkt iets mooier dan het is: die €50.000 moet worden verhoogd met een banklening van €75.000 en daar moet de belegger uiteraard rente op betalen. Ook voor de banklening zijn MIA en TWA overigens van toepassing. Dit klinkt heel interessant, maar leg het wel even voor aan uw belastingadviseur.

Mestpartners

Na twee jaar heeft u uw inleg weer ruimschoots terug en kunt u nog acht jaar via een dividenduitkering profiteren van de winst die de installatie maakt. Over een paar jaar is er waarschijnlijk ook de mogelijkheid om tegen lagere prijzen terug te keren naar andere vermogenscategorieën.

Mestpartners

Mestprobleem beheersen

De onderneming Mestpartners exploiteert mestinstallaties. Deze zetten zij neer op boerderijen. Het grote voordeel is dat het mestvervoer over de weg sterk wordt beperkt.

Mest bestaat voor 95% uit water en de mestinstallaties weten 75% van dat water eruit te halen. Dit water is zo schoon dat het geloosd mag worden op het oppervlaktewater. Mestpartners haalt het restant op bij de boer en verkoopt het door.

Sterk geconcentreerd

Het restant is zo geconcentreerd dat het rendabel is om er bijvoorbeeld kalium uit te winnen. De installaties van Mestpartners kunnen zo goedkoop werken dat de prijzen die het bedrijf vraagt een stuk lager liggen dan die van concurrerende bedrijven voor het verwerken van mest.

Boeren zijn daarom bereid langetermijncontracten af te sluiten en die bezorgen Mestpartners een constante cashflow. In eerste instantie wordt deze gebruikt om de bank af te lossen, na 2017 om dividend uit te betalen.

Voor boeren is meedoen laagdrempelig, particuliere beleggers betalen immers de installatie. De investering is afhankelijk van de regels omtrent mest: hoe strenger deze regels worden, hoe beter het is voor de investering. De tendens is dat het milieu eerder meer aandacht krijgt dan minder.

Sterk prospectus

Het prospectus is een van de weinige die wij de laatste tijd gezien hebben die echt goed zijn. U doet er goed aan het te lezen. Wij denken dat er twee risico's zijn. Ten eerste is er het bouwrisico: als de installaties niet gebouwd worden, kan er ook geen gebruik worden gemaakt van de verschillende aftrekregelingen.

Er werken al meerdere installaties, dus dat moet goed komen. Het tweede is dat er 60% is geleend van de bank. Wij verwachten echter dat de cashflow hiertegen opgewassen is. Na de eerste twee jaar heeft de belegger al ongeveer evenveel belastingvoordeel gekregen als hij geleend heeft van de bank.

Karel Mercx, 3 juni 2011


Laatste reacties op deze productrecensie

  • Nog geen reacties gegeven

 

 
 



Beleggers Belangen Week 21

 

 

 

 

Altijd op de hoogte zijn?