Beurs.nl monitor iconMarkt Monitor
  • AEX 0,00 931,05 0,00%
  • DE40 +101,13 24.036,11 +0,42%
  • US500^ 0,00 5.940,79 0,00%
  • US30^ 0,00 42.677,40 0,00%
  • EUR/USD +0,00 1,1332 +0,43%
  • WTI 0,00 62,29 0,00%
  • Gold spot +11,26 3.301,29 +0,34%

AEX maakt zich op voor fors hogere opening

AEX maakt zich op voor fors hogere opening
Beeld: Euronext

(ABM FN-Dow Jones) De Amsterdamse beurs gaat maandag naar verwachting een hogere opening tegemoet. Futures op de AEX index wezen ongeveer een uur voor de beursgong op een winst van meer dan twee procent.

De AEX koerste vrijdag op weekbasis 2,6 procent lager naar 819,56 punten, nadat vorige week maandag nog een laagste stand van 784,66 punten werd neergezet.  De index noteert nu 14 procent onder de hoogste stand ooit, neergezet op 18 februari dit jaar.

Vrijdagavond werd bekend dat onder meer geheugenchips, smartphones, computers en andere elektronica voorlopig vrijgesteld worden van de zogenoemde wederkerige importtarieven van president Donald Trump. 

Minister Howard Lutnick en vervolgens ook Trump waarschuwden er zondag echter voor dat de vrijstellingen niet permanent zijn, wat tot onzekerheid leidde.

"NIEMAND gaat vrijuit voor de oneerlijke handelsbalansen en niet-monetaire importdrempels die andere landen tegen ons hebben gebruikt, vooral China niet, dat ons verreweg het slechtst heeft behandeld", aldus Trump.

Volgens de president werd er vrijdag geen uitzondering voor de heffingen aangekondigd. "Deze producten vallen onder de bestaande 20 procentsheffingen op fentanyl en ze worden gewoon naar een andere tariefcategorie verplaatst", zei Trump.

De regering kijkt "naar halfgeleiders en de hele toeleveringsketen van elektronica in de komende National Security Tariff Investigations", voegde de president toe. 

“Er is nog steeds twijfel over de heffingen op electronica, maar beleggers beschouwen het nieuws van afgelopen weekend als beter dan het meest gevreesde scenario. Veel slecht nieuws was inmiddels al ingeprijsd waardoor beleggers kans zien om vandaag verder op koopjes te jagen”, aldus investment manager Simon Wiersma van ING tegen ABM Financial News.

De futures op techbeurs Nasdaq noteerden vanochtend anderhalf procent in het groen. 

De Aziatische beurzen vonden vanochtend ook de weg omhoog. In Hongkong koerste de Hang Seng index 2,4 procent hoger, terwijl de Nikkei index in Tokio 1,8 procent won.

De internationale beurzen stonden afgelopen week nog onder druk, hoewel de aanvankelijke schade wel deels werd ingelopen na het uitstel van de implementatie van Amerikaanse importheffingen. China kreeg echter juist een verhoging opgelegd.

Een verhoging die door China als een 'grap' werd bestempeld, omdat het oude tarief al zo hoog was dat de export richting Amerika vrijwel is stilgevallen. Aan het eind van vorige week vertrokken er volgens diverse nieuwsmedia bijna geen vrachtschepen meer vanuit Shanghai en Guangdong richting de VS.

Op Wall Street sloten techbeurs Nasdaq en de S&P 500 index vrijdagavond tot twee procent in het groen. 

De Amerikaanse olie-future noteerde vanochtend vrijwel vlak op 61,45 dollar per vat. 

Door het wispelturige beleid van de regering Trump kwamen afgelopen week onder meer de rentes en de dollar in het middelpunt van de belangstelling te staan.

De tienjarige Amerikaanse rente noteerde vanochtend op 4,47 procent, rond het hoogste niveau sinds half februari. Beleggers voorzien een beperkte manoeuvreerruimte voor de Federal Reserve om de rente te verlagen, vanwege onder meer de inflatoire impact van de importheffingen. 

Daarnaast speculeren analisten over een ‘dollarafbouw’ door buitenlandse beleggers. De ‘greenback’ noteerde vanochtend op 1,1371, ten opzichte van een laagste stand van 1,0892 afgelopen week. 

De van oudsher stabiele Zwitserse frank zat afgelopen week juist scherp in de lift, terwijl goud, vluchthaven in onzekere tijden bij uitstek, overtuigend zijn hoogste stand ooit aanscherpte. 

De VIX, een graadmeter voor de volatiliteit op de Amerikaanse beurzen die ook wel wordt beschouwd als angstbarometer, noteerde afgelopen week op niveaus die voor het laatst zijn gezien tijdens de coronapandemie en de financiële crisis. 

Econoom James Smith van ING waarschuwde beleggers evenwel voor snelle conclusies: “De financiële markten hebben de wildste week sinds jaren achter de rug, maar ondanks al het drama zien de vooruitzichten voor de wereldeconomie er ongeveer hetzelfde uit als zeven dagen geleden".

Start cijferseizoen

Het cijferseizoen werd vrijdag afgetrapt door Amerikaanse financiële giganten.

Morgan Stanley en Wells Fargo wisten de winstverwachtingen te verslaan, terwijl JPMorgan, de meest toonaangevende van de drie, in het eerste kwartaal meer inkomsten genereerde, waardoor de winst steeg.

CEO Jamie Dimon sprak in een toelichting van "sterke onderliggende activiteiten en financiële resultaten”. De topman wees vooruitblikkend echter ook op de "aanzienlijke turbulentie" in de markt.

Negatieve factoren zijn volgens Dimon de impact van de handelsoorlog en de importheffingen, naast de hardnekkige inflatie en de hoge staatsschuld. Maar daar staan volgens de topman belastinghervormingen en deregulering tegenover.

Het aandeel JPMorgan steeg vrijdag met 4,0 procent, terwijl Wells Fargo juist 1,0 procent daalde en Morgan Stanley 1,4 procent hoger eindigde. Eerder op de dag daalde het aandeel nog. 

Vanmiddag voorbeurs op Wall Street publiceert zakenbank Goldman Sachs kwartaalcijfers. 

In Amsterdam rapporteert daarnaast Theon vandaag de jaarcijfers, houdt Kendrion een jaarvergadering en noteert het aandeel Aalberts op Euronext 1,13 euro ex-dividend. 

Bedrijfsnieuws

Berenberg verlaagde het koersdoel voor IMCD van 172,00 naar 152,00 euro, maar met handhaving van het koopadvies.

Slotstanden Wall Street

De S&P 500 steeg vrijdag 1,8 procent op 5.363,36 punten, de Dow Jones index won 1,6 procent op 40.212,71 punten en de Nasdaq sloot 2,1 procent hoger op 16.724,46 punten.

Bron: ABM Financial News

ABM Financial News is dé leverancier van beursnieuws in de Benelux. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Community trend

Zal het aandeel stijgen of dalen naar aanleiding van dit nieuwsbericht?

Aandeel Kies Huidige trend
AEX kopen verkopen

60% zegt kopen

5 stemmen

AMX kopen verkopen

75% zegt kopen

4 stemmen

ASCX kopen verkopen

75% zegt kopen

4 stemmen